legendy
ČSR - Německo 3:0, mistrovství světa na Štvanici (únor 1938)
Snímek: ČTK

Slavnostní otevření Štvanice, kterou proslavila i Fuchsova přilehlá funkcionalistická kavárna, se odehrálo 6. listopadu 1932: "Slavnost začínala dopoledne v jedenáct hodin. Populární kapelník Pešta dirigoval hudbu pražského regimentu osmadvacátníků, která zahájila ceremoniál slavnostní předehrou k Smetanově Libuši. Po primátorově projevu přivítal všechny hosty předseda Čs. ligy kanadského hokeje ředitel Citta a pak po státní hymně zasvětili ledovou plochu nejprve krasobruslaři a po nich objeli čestné kolo rychlobruslaři," vzpomínal na otevření stadionu tehdejší strojník a pozdější ředitel Vladimír Ranuška.
Na Štvanici se dodnes bruslí každý den. Podrobný rozpis na: www.stvanice.cz , případně můžete volat na telefon 602 623 449.

Mistrovský Horácký stadion v Jihlavě
Nejvíce mistrovských titulů dokázala v historii československého hokeje vybojovat Dukla Jihlava. Na Horáckém zimním stadionu se však už nejvyšší soutěž nehraje, Dukla před lety sestoupila do první ligy. Na stadion, jehož architektura silně připomíná třeba nákupní centra budovaná v akci "Z", se vejde 7500 diváků. Éru slávy jihlavského hokeje bohužel ilsutruje i jedna tragická zpráva. 30. listopadu 1965 přijel do Jihlavy Slovan Bratislava. Zájem o utkání byl mezi fanoušky tak obrovský, že před vyprodaným stadionem zůstaly dva tisíce lidí bez vstupenek. Před začátkem utkání se jich část prorazila skrz dveře dovnitř a v tlačenici byli dva lidé ušlapáni.

Osiřelá "garáž" - zimní stadion Eden v pražských Vršovicích
Přezdívka domácího stadionu pražské Slavie zní mile domácky. Stadionu, který je součástí velkého sportovního areálu, se říká garáž ze dvou důvodů: jednak kvůli krabicovité architektuře, která nedává zvenku tušit, zda se uvnitř ukrývá hokejový kotel, plavecký bazén nebo tělocvična. Stadion vznikl ve zlaté éře socialistického neinvenčního projektování v roce 1975. Druhý důvod pro garážovou přezdívku je na extraligové poměry malá kapacita hlediště, které navíc obklopuje hřiště pouze ze tří stran. Za brankou hostů je stěna s okny restaurace a ochozem. Ještě než se Slavia na ligové zápasy přesunula do Sazka Areny, mohla se v Edenu spolehnout na bouřlivé, věčně vyprodané hlediště. Stadion stojí za návštěvu už kvůli poznání, odkud se do extraligy probojoval největší rival Sparty. A jaké že prostředí nalákalo Vladimíra Růžičku, aby z mateřského Litvínova zamířil do Prahy. Na stadionu se veřejné bruslení nekoná.

Téma připravil VÁCLAV TRACHTA